dýchání a krevní oběh

10. listopadu 2007 v 23:16 | lilien |  stavba těla koně
Pro správné fungování koňského těla je nezbytný kyslík. Množství kyslíku a rychlost, jakou je rozváděn do potřebných míst, závidí především na rychlosti a síle srdečního tepu. Dýchání a oběh krve jsou proto nerozlučně spjaty.
Normální frekvence dýchání činí u koně v klidu 6 až 12 nádechů za minutu; srdce za tu dobu vykoná v průměru 32 až 40 tepů. V kroku se tyto údaje zdvojnásobí a při rychlém klusu ztrojnásobí. U koně v dobré kondici je možno po skončení vytrvalostní jízdy zaznamenat až 100 úderů srdce za minutu a u závodních koní je to při plném výkonu až 250 tepů. Staří koně mají rychlejší srdeční frekvenci než koně mladí a dospělí, zatímco hříbata mohou mít hodnoty ještě vyšší, i když to někdy může být způsobeno vzrušením, úzkostí nebo stresem.
Normální tělesná teplota koně je 37,5 až 38,5 °C. V horku nebo při stresové zátěži může vystoupit až na 40,6 °C, stejně tak ale může stoupnout i v jiných nečekaných situacích.
Dýchací soustavu koně tvoří řada trubic ústících do plic. Vzduch je vdechován nozdrami, pak pokračuje do hltanu a po průchodu hrtanem se dostává do hrudníku, kde prochází průdušnicí, která se posléze dělí na dvě průdušky. Odtud postupuje do průdušinek a konečně do plicních sklípků, aby nakonec přešel do krevních vlásečnic prokrvujících plíce.
Srdce koně tvoří svalnatý orgán se čtyřmi komorami. Svými stahy pumpuje krev do celého těla. V plicích se krev okysličuje a tepnami se rozvádí do ostatních částí těla. Hlavní tepna, aorta, odvádí krev plnou kyslíku a živin ze srdce do těla a tlustého střeva. Krev se přes srdce vrací do plic složitým systémem žil a cestou se zbavuje odpadních produktů. Vylučuje se zní oxid uhličitý, který je vydechován a v krvi nahrazován kyslíkem. Hlavní krční žíla odvádí krev z hlavy a krku zpět do srdce.
Krevní oběh se podstatně podílí na regulaci tělesné teploty a jejím přizpůsobení okolním podmínkám, ať již chladu, nebo horku.
Lymfatický systém je tvořen sítí cév rozvádějících lymfu, čirou tekutinu, která chrání krevní oběh a spojovací tkáně tím, že odplavuje cizorodé látky. Lymfatické uzliny pomáhají ničit choroboplodné bakterie. Oběh lymfy je podporován krevním oběhem a svalovou činností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama