něco málo o psovi této rasy!!!!!:)

8. listopadu 2007 v 17:47 | lilien |  Velký Japonský pes
Informace o plemeni
Velký japonský pesČeský název: Velký japonský pes Originální název: Great Japanese Dog Oficiální zkratka: VJP Pořadí popularity: 225. místo [201.3b] Číslo standardu FCI: 344 (Standard >>) Skupina FCI: Skupina 2 - Pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi Sekce FCI: Sekce 4 - Ostatní plemena Země původu: Japonsko Použití: Společenský pes Celkový vzhled: Velký pes robustní konstituce, harmonický, celkově mohutný a silné kostry. Pro plemeno je charakteristická široká hlava ve tvaru tupého trojúhelníku s hlubokou tlamou, poměrně malýma očima a vztyčenýma ušima směřujícíma kupředu většinou ve stejné úrovni se zadní částí šíje. Povaha: Přátelský, ostražitý, vnímavý, důstojný, učenlivý a odvážný pes. Výška: psi 66 až 71 cm (26 - 28 palců)
feny 61 až 66 cm (24 až 26 palců) Osrstění: patrová srst. Podsada silná, jemná, hustá a kratší než krycí srst. Krycí srst (pesíky) rovné, tvrdé a poněkud odstávající. Srst na hlavě, v dolní části končetin a na uších krátká. Délka srsti na kohoutku a zádi přibližně 5 cm, což poněkud přesahuje délku srsti na ostatních částech těla s výjimkou ocasu, kde je srst nejdelší a nejbohatší. Barva srsti: jakákoliv barva jako červená, žlutá, bílá atd.; přípustná je i strakatá a žíhaná. Barvy jsou zářivé a jasné, znaky jsou dobře vyvážené, s maskou, nebo bez ní, nebo s lysinou. Bílí psi (jednobarevní) masku nemají. Strakatí psi mají bílou základní barvu s velkými rovnoměrně rozmístěnými skvrnami pokrývajícími hlavu a více než jednu třetinu těla. Barva podsady se smí lišit od barvy krycí srsti. Historie plemene: Počátky historie Velkého japonského psa (dříve Americká akita) se shodují s vývojem plemene Japonská akita. Od roku 1630 byly v oblasti Akita používáni psi Akita Matagis (původně určení k lovu medvědů) jako bojoví psi. Od roku 1868 docházelo u tohoto plemene ke křížení s plemenem Tosa, německými ohaři, svatobernardskými psy a německými dogami. Třebaže byly psí zápasy v roce 1908 zakázány, plemeno se zachovalo a v roce 1931 bylo prohlášeno národní památkou.
Během druhé světové války (1939 - 1945) se psi běžně používali jako kožešinová zvířata pro ošacení vojenských jednotek. Policie nařídila podchytit a zkonfiskovat všechny psy s výjimkou německých ovčáků používaných pro vojenské účely. Po skončení druhé světové války byl počet psů plemene akita drasticky zredukován a toto plemeno se vyskytovalo ve třech samostatných typech: 1) Akity Matagi, 2) bojové akity a 3) ovčácké akity. Následkem toho byla situace v plemeni velmi složitá.
Po válce během obnovy čistokrevného chovu dosáhl dočasné ale mimořádně velké popularity Kongo-go linie Dewa. Do Spojených států se dostala spolu se členy vojenských jednotek řada akit linie Dewa, v níž se projevovaly charakteristické znaky vlivu mastifa a německého ovčáka. Akity linie Dewa, velmi inteligentní a schopné přizpůsobit se nejrůznějším podmínkám prostředí, okouzlily chovatele ve Spojených státech, chovu této linie se věnoval stále rostoucí počet chovatelů a popularita těchto psů rychle rostla.
V roce 1956 byl založen Akita Club of America a AKC (American Kennel Club) toto plemeno uznal (zápisy do plemenné knihy a řádné hodnocení na výstavách) v říjnu 1972. Přesto v této době neměly AKC a JKC (Japan Kennel Club) vzájemné dohody o vzájemném uznávání průkazů o původu, a proto bylo nemožné používat pro plemeno nové krevní linie z Japonska. Následkem toho se akity ve Spojených státech začaly podstatně lišit od akit v Japonsku, v zemi původu plemene. Ve Spojených státech se tak vyvinulo samostatné plemeno, jehož charakteristické vlastnosti a typ zůstávají nezměněny již od roku 1955. To je v ostrém rozporu s japonským typem akit, do nichž byly za účelem obnovy původního plemene přikříženy akity Matagi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 deathvalley deathvalley | E-mail | Web | 8. listopadu 2007 v 17:49 | Reagovat

Viem ze je to spamovanie ako ...

ale zapojte sa do rekordu o najvyssi pocet komentarov na mojom blogu.Staci ak kliknete na linku WEB.

Diki moooc

PS a mozete sa tam aj popozerat...=D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama